Toruńskie zabytki i… nie tylko cz. 1

Możliwość komentowania Toruńskie zabytki i… nie tylko cz. 1 została wyłączona

Zwiedzanie Torunia zaczynamy na RYNKU STAROMIEJSKIM. Główny plac miasta, o kształcie zbliżonym do kwadratu, ma wymiary 105 na 109 m. Rynek Staromiejski został wytyczony pomiędzy rokiem 1252 a 1259. Od wieków był wielkim targowiskiem, także miejscem straceń lub kar wymierzanych przy pręgierzu, komunikacyjnym sercem Torunia – chociażby tu mieliśmy postój konnych omnibusów.

Przy Rynku Staromiejskim 21 mieści się HOTEL „POD TRZEMA KORONAMI”. W 1697 roku gościł wdowę po królu Janie III Sobieskim – królową Marię wraz z królewiczami. Przebywał tu również car Piotr Wielki z synem Aleksym, których podejmował król August II Mocny. Z powodu wielu przebudów, zwłaszcza w XIX wieku, kamienica straciła strukturę gotycką i ma fasadę neoklasycystyczną.

Z kolei przy Rynku Staromiejskim 7 mieści się PAŁAC MEISNERA, burmistrza toruńskiego i burgrabiego królewskiego Jakuba Meisnera. Został zbudowany w 1739 roku w stylu późnego baroku i pod koniec XIX wieku przebudowany na klasycystyczny.

Natomiast RYNEK STAROMIEJSKI 19 to kamienica średniowieczna z elementami renesansowymi – trójosiowa, a na RYNKU STAROMIEJSKIM 20 podziwiamy kamienicę gotycką z XV wieku, trójosiową (trzy rzędy okien), przebudowaną w XIX wieku, zaś przy RYNKU STAROMIEJSKIM 9 mieści się kamienica gotycka dwuosiowa z końca XII wieku, pozbawiona szczytu.

Koniecznie należy kilka słów poświęcić kamienicy RYNEK STAROMIEJSKI 33, w której 28 stycznia 1755 roku urodził się Samuel Thomas Soemmerring – największy anatom ówczesnych czasów. Między innymi wynalazł pierwszy telegraf galwaniczny. Po Mikołaju Koperniku jest chyba najwybitniejszym synem Torunia.

Przy RYNKU STAROMIEJSKIM 4 ponad 622 lata funkcjonowała APTEKA KRÓLEWSKA. W 1901 roku czasowo zmieniono nazwę na Aptekę Pod Orłem, którego rzeźba stanowi jej godło, a znajduje się nad wejściem. Apteka została zamknięta w 2011 roku.

W bliskim sąsiedztwie Starego Rynku, w 2005 roku, w 86. rocznicę urodzin popularnego rysownika Zbigniewa Lengrena związanego z Toruniem, odsłonięto pomnik PSA FILUSIA, który w pysku trzyma melonik swojego pana profesora Filutka i pilnuje jego parasolu opartego o uliczną latarnię.

Następnie zmierzamy do RATUSZA STAROMIEJSKIEGO. To jeden z największych takich ceglanych budynków w Europie. Wzniesiony w stylu gotyckim w końcu XIV wieku. Niegdyś kłębił się tam tłum kramarzy, kupców, rajców i rzezimieszków. Na piętrze mieściła się wielka Sala Mieszczańska, w której często przebywali polscy królowie, a w 1501 roku Jan Olbracht, przepadający za urokiem torunianek, przedwcześnie zmarł właśnie w toruńskim ratuszu.

Dziś gmach jest główną siedzibą MUZEUM OKRĘGOWEGO. We wnętrzach zaprezentowano dawny wygląd i funkcje ratuszowych pomieszczeń, a także przygotowano ekspozycje, w których szczególne miejsce zajmuje sztuka gotycka, wyroby toruńskich rzemieślników oraz malarstwo polskie XIX i XX stulecia.

Warto dodać, iż na ścianie Ratusza Staromiejskiego została odsłonięta TABLICA upamiętniająca fakt, że 6 grudnia 1997 roku Zespół Staromiejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Na dziedzińcu ratusza oraz w oknach niektórych domów przy ulicach Podmurnej czy Szczytnej pojawiły się CERAMICZNE FIGURKI, tworzone przez toruńskich artystów. To bardzo ciekawy pomysł na ożywienie zabytkowej architektury.

Na przeciwko ratusza podziwiamy DWÓR ARTUSA, zbudowany w stylu gotyckim w końcu XIV wieku. W 1466 roku to tutaj podpisano drugi pokój toruński, na mocy którego przyłączono Toruń do Polski. Piękne wnętrza od lat są miejscem najważniejszych uroczystości, imprez kulturalnych, wystaw i koncertów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Przed Dworem Artusa w granitowych płytach chodnika umieszczono ciąg mosiężnych „katarzynek”, tworzących PIERNIKOWĄ ALEJĘ GWIAZD. Znajdują się tam podpisy znanych polskich aktorów, muzyków, polityków i pisarzy, których łączy Toruń – jako miejsce urodzenia, miasto edukacji lub początków kariery. Ceremonia odsłonięcia dwóch kolejnych tablic odbywa się co roku 24 czerwca podczas Święta Miasta.